V Tušimících by ČEZ mohl provozovat až šest malých jaderných reaktorů
V Tušimicích na Chomutovsku by mohl ČEZ provozovat až šest malých modulárních reaktorů. Nahradí výrobu elektřiny v hnědouhelné elektrárně Tušimice II. Se zprovozněním prvního bloku se počítá v roce 2038. Vyplývá to ze zveřejněného záměru. Ministerstvo životního prostředí zahájilo zjišťovací řízení. K záměru se mohou vyjádřit obce a další orgány do měsíce od jeho zveřejnění na úřední desce Ústeckého kraje.

Celkový elektrický výkon reaktorů bude nejvýše 1500 megawattů. Počítá se s nepřetržitým provozem, který zajistí 1200 pracovníků. Odvod zbytkového a technologického tepla do atmosféry zajistí cirkulační chlazení a chladicí věže. Zdrojem vody bude řeka Ohře a jako záložní zdroj bude sloužit vodní nádrž Nechranice. K záměru se bude vyjadřovat Ústecký kraj, města Chomutov a Kadaň a obce v okolí Tušimic
Modulární reaktory lze vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. První modulární reaktor připravuje ČEZ poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín.
Počátek výroby elektřiny v lokalitě Tušimice se datuje do let 1963 -1964, kdy se zprovoznila elektrárna Tušimice I. Sloužila do začátku 90. let, poté odborníci všech šest bloků odstavili. Elektrárna Tušimice II se čtyřmi bloky funguje od poloviny 70. let. Každý má výkon 200 megawatt. Limitem pro provoz elektráren je těžba uhlí. Do Tušimic míří uhlí ze sousedního dolu Libouš, který patří pod Doly Nástup Tušimice. "Těžba na Dolech Nástup Tušimice by mohla dle povolení k hornické činnosti pokračovat do roku 2029, případné zkrácení je nyní posuzováno v rámci dekarbonizačních cílů," řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Na Dolech Nástup Tušimice pracovalo ke konci loňského roku 864 lidí.
Súvisiace články
17. balík sankcí proti Rusku: Kdo brzdí schválení a proč?
Nové sankce proti Rusku mají zacílit na takzvanou stínovou flotilu převážející ruskou ropu. Shodli se na tom zástupci členských st…
Obyvatelům Zlína a firmám se v létě vyhne několikadenní odstávka teplé vody
Obyvatelům Zlína a tamním firmám se letos v létě vyhne tradiční několikadenní odstávka teplé vody. Městská společnost Teplo Zlín z…
V zemědělství chybí tisíce lidí. Nová strategie to neřeší, čílí se farmáři
Nedostatek lidí je jedním z palčivých problémů zemědělství. Vláda o tom ví, ale nenabízí řešení, tvrdí kritici o nové resortní str…
Rada EÚ odobrila Slovensku revíziu národného plánu obnovy
Rada EÚ v zložení ministrov financií členských krajín EÚ v utorok schválila kladné posúdenie Európskej komisie týkajúce sa revízie…
Dánsko zvažuje zrušiť 40-ročný zákaz jadrovej energie
Dánsko zvažuje zrušiť svoj štyridsaťročný zákon zakazujúci využívanie jadrovej energie s cieľom posilniť energetickú bezpečnosť kr…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.